Na rynku mamy obecnie wiele marek obuwia sportowego. Mamy firmy legendy, jak choćby Reebok, Puma, czy Adidas, który był pionierem i w 1949 roku wprowadził na rynek pierwsze buty sportowe do biegania, znane później jako najsłynniejsze buty sportowe. Są też młodsze, ale równie dobre firmy, wśród których prym od wielu lat wiedzie firma Nike. A oto przegląd najbardziej liczących się firm w świecie sportowych butów.

  • Adidas

Jest to firma niemiecka, a dzięki temu kojarzy nam się z precyzją i dokładnością wykonania. Niemieckie towary są uznawane są bardzo dobre jakościowo, a nawet  luksusowe. Wszyscy znamy  niemieckie marki samochodów. Niemiecką dumą są też buty adidas, znane na całym świecie i cenione przede wszystkim przez zawodowych sportowców , ale również przez pasjonatów sportu rozrywki. Wystarczy spojrzeć jaki procent ludzi uprawiających jogging ma na sobie obuwie sportowe adidas . To samo dotyczy innych dyscyplin. Firma Adidas sponsoruje wielu sportowców, jednym z bardziej znanych gwiazd sponsorowanych przez firmę Adidas jest Lukas Podolski, oraz wiele reprezentacji narodowych oraz drużyn piłkarskich.

  • Reebok

Firma Reebok International Ltd. Została  założona przez biegacza Josepha Williama Fostera i jego ojca Josepha B. Fostera pod nazwą J.W. Foster and Sons Limited. Już  podczas letniej Olimpiady w 1924 buty  tej firmy były noszone przez biegaczy Harolda Abrahamsa i Erica Liddella, o których powstał film Rydwany ognia.
W 1958 roku dwóch wnuków założyciela: Jeffrey i Joseph założyło firmę, która otrzymała nazwę  Reebok w 1960. zaczerpniętą ze słownika, który Joe wygrał jako dziecko w wyścigu.
W 1979 buty zostały zauważone przez Paula Fireman, wynegocjował  on licencję na dystrybucję w Ameryce Północnej i wprowadził trzy modele butów na rynek. Ich cena 60 USD sprawiła, że były to najdroższe buty w sprzedaży.
Wprowadzenie butów Freestyle przeznaczonych dla kobiet do aerobiku podniosła  Reeboka  w roku 1982 na szczyt popularności.

  • Nike

Firma ta jest młodą marką i porównując ją to takich legend jak Puma, Reebok czy Adidas można pomyśleć, że niedoświadczoną. Jej historia nie sięga dalej niż do początku lat 70-tych XX wieku Ale nic bardziej mylnego. Firma bardzo szybko zdobyła pozycję lidera na rynku i odegrywa znaczącą rolę w kreowaniu nowych rozwiązań technologicznych i rozwoju obuwia sportowego. Buty Nike są dzisiaj niezmiernie cenionym towarem, zarówno przez sportowców, jak i amatorów sportu. Firmę Nike założył Carolyn Davidson. Początkowo firma nosiła nazwę Swoosh, a rok później po raz pierwszy pojawiła się nazwa Nike, jako nazwa pierwszej pary obuwia marki Swoosh w 1972 roku. Od początku produkcji firma stawiała na sport. Buty Nike rozpowszechniano wśród atletów biorących wtedy udział w US Olympic Track & Field Trias.  Pierwszym sportowcem a w zasadzie sportsmenką, która podpisała kontrakt na noszenie butów była rumuńska gwiazda tenisa Ilie Năstase. Buty Nike są znane przede wszystkim z opatentowanej w 1979 roku technologii Air o której od dawna wiele się pisze i mówi. Frank Rudy stworzył podeszwę wypełnioną plastikowymi membranami zawierającymi powietrze i w ten sposób uzyskano efekt dodatkowej amortyzacji. W roku 1994 produktowi jakim jest obuwie Nike  przyznano nagrodę w Cannes za produkt roku.

  • Umbro

(czyt. ambro)jest to brytyjska firma z siedzibą w Manchesterze.
Powstała w roku 1920 w Wilmslow jako Humphrey Brothers Clothing. Nazwa Umbro powstała w 1924 i pochodzi odHumphrey Brothers. W roku 1985 UMBRO zaprezentowało pierwsze buty piłkarskie w Brazylii, które do produkcji weszły dwa lata później. Pierwszą drużyną , którą wyposażyła w profesjonalne  była Manchester City w 1934 roku. Firma UMBRO wciąż produkuje stroje piłkarskie.
Obecnie UMBRO wyposaża w sprzęt piłkarski reprezentacje Norwegii, Anglii i Szwecji, francuski Olympique Lyon i dwie polskie drużyny piłkarskie: Łódzki KS oraz Wisłę Kraków